Thisted Jiu Jitsu Klub

Stilarten vi underviser og træner i klubben hedder."Classic Old style jiu jitsu"

 

Vi træner og underviser efter eget pensum der blev indført i 2007,  pensummet er udarbejdet og sat i system af Chefinstruktør  Per Hansen .

Systemet består af nogle nøje udvalgte og gennemprøvede teknikker, der alle stammer tilbage fra de oprindelige        "gamle  jiu jitsu systemer " hvor teknikkerne udelukkende havde det ene formål, at man uden bruge "råstyrke" hurtigt og effektivt skulle kunne uskadeliggøre en given modstander uden selv at komme til skade, teknikkerne er selvfølgelig blevet tilpasset så de er anvendelige i henhold til Dansk Nødværge ret.

De teknikker systemet indeholder er forholdsvis simple at anvende og  alligevel yderst effektive, da stort set alle kan lære at bruge dem, teknikkerne der anvendes er ikke udvalgt til opvisning eller for at det skal se flot og elegante ud når man udfører dem. teknikkerne er udvalgte efter at de skal bruges i et systemet der er effektivt som selvforsvar mod " gadevold ude i samfundet " Classic Old style jiu jitsu" er et såkaldt "frit pensum" og anvendelse af de enkelte teknikker er derfor heller  ikke helt fastlåste og det vil sige at der er mulighed for at tilpasse teknikkerne i en vis grad således at de enkelte elever alle kan få optimal udnyttelse af systemet.


"Classic Old Style jiu jitsu" bælte system.

Bælte system er opdelt i 4 typer bæltegrader,Micro Mon bælte Snipper som er de bælte grader de helt små Micro putter anvender,  Mon Grader som er de bælter grader som juniorene anvender og Kyu Grader som er de bælte grader de voksne elever bruger og Dan Grader er mester bælter og starter fra 1.Dan det sort bælte og til 10. Dan det mørkerøde bælte.

 

 

Micro Mon Grader

( bruges af børn fra 5 - 7 år )

 De helt små microput har et anderledes graduerings system da bruger gule snipper på deres bælter og derudover har de også  tre specielle bæltediplomer bronce  diplom, sølv diplom og guld diplom .

6 Micro Mon redigeret6. Micro mon Bronze4 Micro Mon redigeret3. Micro mon Sølv2 Micro Mon redigeret1. Micro mon guld

 

 Mon bælter

( bruges af børn fra 8 - 14 år )

"Mon bælter" junior bælter, der er 10 farver i alt, de er tofarvede, hvid med en farvet streg i midten eller tofarvet på langs af bæltet
Man skal være fyldt 8 år og den første prøve man starter med aflægge er til 10. Mon
herefter tæller man så nedad til 1. Mon, som er den højeste bæltegrad en junior i vort system kan opnå.
Bælteprøverne der i daglig tale kaldes for Graduering afholdes i klubben med jævne mellerum ca 3 - 4 gange om året.


Ved disse gradueringerne kan eleverne efter nærmere fastlagte tidsintervaller få lov til at aflægge prøve til den næste bæltegrad,

4ead3b5655422c0cd08c9b9cb55e4d23f9801e047eaa462013069cc5f20dcb8b439896627b4db115040c88b0efb0a66f32093abb8ca8f2b71a786a62e5107d8ee0324408503e6d7f1c5c7eb67b380be3

ae6f40e79cbd62136e9950b06fb88e87005fc558a085da726eae93d460ffc9d3c81c57e3fae78b88ece35cb5ef318b19ca6a75de7386d4a8809d18d28fb6b80272bdfc2ed237fba3847dfff5e9deb77d

 

Kyu bælter

( bruges af elever der er fyldt 15 år )

"Kyu bælter"  Der er 7 i alt, er fuldfarvede bælter med undtagelse af "Gokyo shinsa" det er tofarvet Sort/Brun på langs af bæltet, Gokyo Shinsa er det sidste bælte som en elev kan erhverve sig inden man bliver Danbærer. Man skal være fyldt 15 år for at erhverve sig en Kyu grad ( senior grad ) dog skal man være fyldt 18 år for at aflægge prøve til Gokyo Shinsa.


Der er nøje fast lagte trænings krav og  tids intervaller som skal være overholdt imellem bælteprøverne og der gives normalt ingen dispensation eleven skal være på et teknisk for graden svarende niveau, have fuldført 75 % af de afholdte træningspas indenfor samme tids periode. Når man så har opfyldt alle kravene kan man få lov at komme op til den næste bælteprøve og jo højere man skal Gradueres til jo længere bliver tids intevallerne imellem de enkelte prøver, kravene til de tekniske færdigheder øges selvfølgelig med bæltegraderne.
 
Ovenstående gradueringe krav er minimums krav som man skal opfylde og det er klubbens Chefinstruktør der afgør om en elev er klar til at gå op til prøve på et nyt bælte.

 

Super senior bæltegrader.

(Elever der er fyldt 38 år)

Bæltefarver og grads indelingen er den samme som for Kyu graderne, kravene til selve prøven er dog lidt anderledes under hensyn tagen til at eleven har nået en alder hvor det forventes at man ikke er så bevægelig eller fleksibel mere og der er ikke nogen gokyo shinnsa prøve for super seniorer.

 

6 kyu5 kyu4 kyu3 kyu

2 kyu   1 kyu     Gokyu Shinsa 

    

Dan bælter

( det er først muligt at erhverve en Dangrad når man er fyldt 18 år )

 

"Dan bælter" kan oversættes som "Mester grader" der er 10 Dangrader i alt, 

1. til 3. Dan er sorte bælter evt med et antal striber for enden af bæltet svarende til Dan graden.

 

Specielt gældende for 1. Dan: Når gradueringen til 1. Dan er bestået, vil graden være på prøve det første år

og i den periode skal Aspiranten vise at være værdig til at bære sit Sorte bælte for at få stadfæstet Dangraden

lever vedkommende derimod ikke op til det der forventes af en Dan bærer, mister vedkommende sin Dangrad igen.

dette afgøres af klubbens Chefinstruktør når prøve perioden er gået.

 

1 Dan sort med 1 stribe,  2 Dan sort med 2 striber, 3 Dan sort med 3  striber.
4 og 5 Dan er Sort/Rød tvær stribet, 6 til 8 Dan er Rød/Hvid tvær stribet,
9 og 10 Dan er mørke røde fuldfarvede bælter.


Tids kravene for Dangrader er strengere end de øvrige bælter også rent teknisk er der skrappere krav.
der skal gå lige så mange år imellem Dan prøverne som den Dangrad man ønsker at gå op til fra sidst aflagte prøve.
altså fra feks. 3. til 4. Dan skal der gå 4 år osv. det er kun de første 5 Dangrader man kan aflægge en praktisk prøve til.


Fra 5. Dan tildeles Graderne som  "Æres Dan Grader" man kan iøvrigt hvis der særlige forhold som taler for det
tildeles en Æres Dangrad allerede fra 1. Dan , ved Æres gradueringer er der igen praktisk prøve .

Ovenstående er minimums krav som man skal opfylde, så man bliver altså ikke bare automatisk indstillet til en Danprøve
det er klubbens Chefinstruktør der afgør om man er klar og berettiget til at blive indstillet til næste Dangrad.

 

 

Master 1 DanMaster 2 DanMaster 3 DanMaster 4 DanMaster 5 Dan

Master 6 DanMaster 7 DanMaster 8 DanMaster 9 DanMaster 10 Dan